top of page

טיפול אינטגרטיבי

 

אנשים פונים לטיפול פסיכולוגי מסיבות שונות. רובם פונים בשל תחושת מצוקה נפשית, המלווה בדרך כלל בקשיי תפקוד. לעיתים מדובר בתחושות לחץ, חרדה, דיכאון או פחדים. לעיתים פונים בעקבות משבר או אירוע קשה, כמו פרידה או אירוע טראומתי. גם קשיים חברתיים או משפחתיים עשויים לעורר מצוקה רבה ועימה את הצורך בטיפול. סיבות שכיחות אחרות לפנייה לטיפול הן תלונות גופניות שלא נמצאה להן סיבה רפואית, קשיים בוויסות הרגשי, שאלות של זהות ותחושות חוסר כיוון ומשמעות בחיים. טיפול פסיכולוגי מתאים גם לאנשים שאינם סובלים ממצוקה רגשית ברורה ומעוניינים להתבונן על עצמם ולבחון את חייהם, לממש את הפוטנציאל האישי שלהם ולשפר את איכות חייהם.

 

אני מטפלת בגישה אינטגרטיבית, גישה המשלבת בין שיטות טיפול שונות ונעזרת במגוון כלים רחב, על מנת לסייע למטופליי באופן המיטבי. אופן שילוב השיטות והכלים השונים במהלך הטיפול מותאם באופן אישי וייחודי עבור כל מטופל.

 

הנחת הבסיס בעבודה הטיפולית שלי היא פסיכודינמית, הגורסת כי תכנים לא מודעים משפיעים על המחשבות, הרגשות וההתנהגות שלנו. העלאת תכנים אלו אל המודעות לכשעצמה מתחילה תהליך של ריפוי, והבנת האופן בו אנו מושפעים מהם יכולה לעזור לנו לחולל שינויים רצויים בחיים שלנו.

במהלך הפגישות, המטופל מעלה תכנים מעולמו, ואנו מתבוננים, מרגישים וחושבים ביחד. לעיתים נתבונן על הקשר הטיפולי שנוצר, כדי להבין וללמוד דרכו על דפוסי הקשר עם אחרים. דרך הקשבה ובירור מעמיק, אנו מעלים השערות ובודקים עד כמה הן מתאימות ומרגישות נכונות עבור המטופל. באופן זה, אנו אט אט בונים את סיפור הנפש שלו. תהליך הטיפול הפסיכודינמי הוא ממושך ויכול להתאפשר מתוך הקשר המיוחד שנוצר בין המטופל למטפל. קשר זה, הנרקם עם התקדמות הטיפול, מבוסס על אמון, כנות וכבוד. באווירה אמפתית ולא שיפוטית ניתן לגעת בתכנים משמעותיים ובכאבים הנפשיים של המטופל, באופן מותאם לקצב ולצרכים שלו, על מנת להפחית את תחושות המצוקה, לחזק את כוחותיו ולקדם דרכי התמודדות יעילות וטובות יותר.

 

בנוסף לבסיס הפסיכודינמי של הטיפול, אני משלבת כלים של הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי (CBT: Cognitive Behavioral Therapy), הגורס כי המחשבות שלנו משפיעות על הרגשות שלנו. אם נבין את דפוסי החשיבה השליליים, המוטעים והלא יעילים שלנו ונשנה אותם לחשיבה יעילה וחיובית יותר, נוכל להרגיש טוב יותר, מבחינה נפשית וגם גופנית. הלימוד והתרגולים של הכלים הקוגניטיביים וההתנהגותיים מסייעים להקלה מיידית של תחושות מצוקה ולחצים. בנוסף, אני מאמינה שכל אדם צריך כלים זמינים ומותאמים עבורו, על מנת לווסת את רגשותיו ולהרגיע את עצמו, במיוחד בעולם המלחיץ של ימינו. על כן, אני לרוב משלבת בטיפול לימוד כלים וטכניקות הרגעה, כמו תרגילי נשימות, דמיון מודרך ומיינדפולנס.

 

טיפול בשיטת EMDR מאפשר לעשות עבודה ממוקדת ויעילה עם אירועים טראומטיים וזיכרונות שליליים, אשר חותמם משפיע על חיי המטופל. הטיפול בשיטת זו מסייע להפחית את העוצמה הרגשית הטעונה בזיכרונות האירועים הקשים בחיינו. שיטה זו עושה שימוש בתנועות העיניים (או גירוי אחר המפעיל את שני אונות המוח לסירוגין), ודרך עבודה בערוץ הרגשי, השכלי והגופני, הזיכרון מעובד מחדש באופן אשר מפחית את תחושות המצוקה הנלוות אליו. שיטת הEMDR נחקרה רבות ונמצאה עוצמתית ויעילה ביותר, בעיקר בטיפול בטראומות ובחרדות.

 

בחירת דרך העבודה הטיפולית נעשית בשיתוף עם המטופל, על פי מורכבות הקשיים, הצרכים והרצונות שלו. אופן העבודה הטיפולית עשוי להשתנות לאורך הטיפול, בהתאם למטופל ולצרכיו המשתנים. אני מאמינה שטיפול גמיש ומותאם למטופל, מאפשר להשיג את מטרות הטיפול באופן משמעותי, עמוק ומהיר ככל הניתן.

bottom of page